Line up:

 

Kamil Střihavka se na rockové scéně pohybuje od poloviny 80. Let, kdy začal zpívat s power metalovou skupinou Motorband. Známost mu vyneslo působení v triu BSP (Balage, Střihavka, Pavlíček) a v české adaptaci rockové opery Jesus Christ Superstar v pražském divadle Spirála, kde ztvárnil od roku 1994 do roku 1998 ve stovkách repríz Ježíše. Mezi jeho další muzikály patří například Johanka z Arku v pražském divadle Ta Fantastika, či Excalibur. 

foto Chris Danneffell

V současnosti je frontmanem kapely Kamil Střihavka & Leaders!. Od listopadu 2010 vystupuje v Hudebním divadle Karlín v dalším uvedení rockové opery Jesus Christ Superstar. Je členem RockOpery Praha, kde vystupuje v rockové opeře Oidipus Tyranus, první české metalové opeře 7 proti Thébám, rockové opeře Romeo & Julie a v roce 2015 se chystá vstoupit také do rockové opery Faust. Na muzikálových scénách je k vidění v inscenacích Kapka medu pro Verunku, Johanka z Arku a Robin Hood.

V roce 2015 byl Kamil zvolen jako osobnost do beatové síně slávy.

Leaders vznikli v roce 2007 a doposud odehráli téměř 350 koncertů, včetně velkých festivalů. V průběhu roku 2016 by Leaders společně s Kamilem Střihavkou měli nahrát nové album.

www.strihavka.cz

Nanosféra, která se v roce 2012 vylíhla na troskách skupiny Emoce, má s Přístavní slavností pevné pouto, právě zde totiž v témže roce odehráli vůbec svůj první koncert.  Díky dalším aktivitám to před nedávnem dotáhli do pražského Roxy, kde zahráli v rámci Free Mondays a na Óčko, které rotuje jejich dva klipy. A nemusí zůstat jen u toho, jelikož hudba klávesisty Tomáše Richtra, kytaristy Adama Krúpy, bubeníka Petra Juska, baskytaristy Lukáše Dvořáčka a zpěvačky Žanety Vargové je chytlavým kytarovým popem, jaký by se s klidem mohl denně ozývat z éteru inteligentních rozhlasových stanic. Ale víme, jak to u nás s rádii funguje, takoví Tata Bojs by mohli povídat. Mimochodem právě Mardoša spol. jsou hlavní inspirací pro Nanosféru, což je ostatně znát i ze samotného názvu kapely.

Zapomeňte na všední život a připojte se do digitálního světa, kde se zcela stírají hranice mezi hudbou, slovy, pohybem a sociálním kontaktem. Energie proplouvá volně prostorem a lidé ji tady dýchají jako vzduch. Rytmy a melodie okořeněné elektronickou vizí budoucnosti nabíjejí každého, kdo sem vstoupí. Jak daleko kapela došla, budete moci posoudit na Přístavce 2016.

www.nano-sfera.cz

 

Kapela Zrní oslaví v roce 2016 patnáct let své existence. Z undergroundu se jim podařilo dostat na špičku české klubové scény. Bez kalkulu, velkého labelu za zády jsou jejich poslední dvě desky zlaté. Jejich projev na pódiu je stejný jako jejich muzika: osobitý, hypnotický, hutný, energický, uvěřitelný. Ačkoliv zpívají česky, jsou světoví. To dokazuje mimo jiné i fakt, že byli v roce 2014 vybráni jako jediný český headliner pro pražský showcasový festival Nouvelle Prague, kde upoutali pozornost zahraničních agentů a delegátů. Zaujali také ředitelku Colours of Ostrava, Zlatu Holušovou, díky které vzniklo unikátní propojení Zrní & Janáčkovy filharmonie Ostrava, které si odbylo premiéru na festivalu Colorus, na hlavní scéně, v hlavní čas hned po Björk.


Aby těch úspěchů nebylo málo, tak jejich poslední deska Následuj kojota byla nominována na cenu kritiky Apollo, a také na Cenu Anděl 2014 hned ve třech kategoriích: kapela roku, alternativní deska roku a klip roku (videoklip Loďky).
Za zmínku stojí i výtvarná prezentace kapely. Za desku Následuj kojota, jejíž grafiky se zhostil výtvarník Aleš Fulín, získali prvenství v soutěži o nejlepší hudební design Megaton Fashion Show.


Zrní jsou taktéž držitelé sošky Anděla za rok 2012 jako Objev roku za předposlední desku Soundtrack ke konci světa, jež byla nominována na téměř všechny hudební ceny v ČR.

Pokud váháte, do jaké škatulky je zařadit, vězte, že kapele jsou žánry fuk. A když se jich někdo zeptá, odpoví: něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen. Jakmile je uslyšíte naživo, dostanou vás. A proto na ně lidi chodí. Vezměte si bohémské housle plné něhy, tklivosti i dravosti, přidejte k tomu hravou kytaru, která zraje k dokonalosti, analytickou basu pulsující srdcem, která spolu s naléhavými bicími tvoří ideální pár a klukovsky jasný sebejistý hlas s projevem tak trochu psychadelického vizionáře. Vše to okořeňte beatboxem, elektronikou, harmonikou, flétnou a čirá Energie se vám vpije do hlavy a těla. A vy nevíte co dřív: zda sledovat to, že si kytara odskočila za bicí, bicí za harmoniku a zpěv buší zuřivě do kufru anebo si jen tak nezavřít oči a „pluje tmou, sám, tmou, pluje tmou.“
 

www.zrni.cz

 

Nymbursko-liberečtí The Hitfakers je jediná česko-albánská funky kapela na světě. V tvorbě kapely, kterou vedou v Nymburce žijící albánští bratři Alfons a Eusebio Llupiovi, se mísí prvky balkánského funky, popu, rocku i soulu. Hudba je to umírněná, vkusně zaranžovaná i interpretovaná, veskrze příjemná. K tanci svádějící směs hitů od Jamese Browna přes Boba Marleyho až po Stevieho Wondera ve vlastních aranžích nenechá nikoho v klidu. Trumfem kapely je především její údernost, kterou je schopna strhnout k akci fanoušky všech věkových skupin. 

Na svém kontě mají desku s názvem Countless Days.

www.hitfakers.com

 

Lyndon Wood jsou alternativně poprocková kapela, založená v roce 2015. Jádrem kapely je anglický zpěvák Matin L. Swingler. Za klávesami sedí Vítek Beneš (Švihadlo, ex-Neřež, ex-Unitedy Flavour) a za bicími Vítek Blažek (Artmosphere). 

www.lyndonwood.eu

Poděbradští představitelé ska-reggae Flat Fly se dali dohromady v roce 2009 a v posledních letech patří již mezi stálice regionální hudební scény. Úspěšný byl pro kapelu rok, kdy vyhráli soutěž TPCA Beat festivalu v Kolíně. V roce 2013 vydali své debutové CD s názvem „Lázeňský dýchánek“.

www.flatfly.cz

nahoru