POLABSKÁ VONIČKA – Šebkův Nymburk 2016

 

V roce 2016 proběhl jubilejní 20. ročník festivalu dětských folklórních souborů Polabská vonička. Níže přinášíme pohled spoluzakladatelky festivalu Evy Rejškové:

 

Je to 20 let, co Ing. Oldřich Kusovský – milovník folklóru a neúnavný organizátor, zakladatel dětského souboru Šáteček, přišel s ideou založit v Nymburce tradici folklorního festivalu. A protože vždy dělal všechno důkladně a s plným nasazením, ihned začal s přípravou. Pro svůj plán získal město, Kulturní středisko a vytvořil jakýsi pracovní tým, kam pozval mě a i mého manžela. Přes obtížné začátky se podařilo myšlenku realizovat. Každoročně vítal Nymburk na této akci dětské soubory domácí i zahraniční a postupem času získával festival i větší zájem nymburských občanů. Během let se mnoho změnilo. Zakladatel p. Kusovský odešel do folklorního nebe, pracovní tým se rozpadl, vyměnilo se vedení kulturního střediska, ale festival vytrval a stal se nedílnou součástí každoročních akcí města. A nové mladé současné vedení kulturního střediska v této tradici zdárně pokračuje.

Letošní jubilejní ročník přivítal v půvabném prostředí Parku Pod Hradbami pět dětských souborů. Tři české: Šáteček ze Semic, Šumavánek z Klatov a Krušnohor z Chomutova, z Moravy přijel Dunajek z Dolních Dunajovic a Slovensko zastupoval soubor Hviezdička z Hriňové. Jako nestranný pozorovatel mohu konstatovat, že pokračování mladého nového vedení Kulturního střediska v této tradici festivalu, bylo úspěšné. Podařilo se získat k účasti soubory na velmi dobré úrovni, přišlo celkem i dosti diváků, i počasí se umoudřilo. Vystupující soubory, a to s radostí konstatuji, přinesly na pódium nejen dobrou pohybovou kvalitu, ale věnovaly pozornost i kvalitě zpěvu i interpretaci textů. A navíc ještě maximální zaujetí a emotivní projev. Což nebývá vždy zvykem. Je třeba pochválit vedoucí. Svědčí to o jejich dobré práci. Škoda jen, že se nepodařilo všem kolektivům zajistit živý hudební doprovod. Na to doplatil moravský soubor, kde místy nedošlo k tzv. souznění. Ale děti bojovaly statečně.

Celý pořad uváděla vkusně a s mladým šarmem ředitelka MěKS Iveta Zenklová. Zajímavé byly i její rozhovory s vedoucími souborů o krojích, způsobu práce, zvyklostech atp.

20. jubilejní ročník Polabské voničky se vydařil. První krok nového vedení MěKS byl úspěšný a slibný i pro příští roky. Krásné prostředí, nadšení dětských souborů, obětavost jejich vedoucích, zaujetí diváků, péče organizátorů i neformální průběh pořadu, to vše vytvářelo příjemné prostředí bez zbytečné nervozity.

 

Dobré vykročení do dalších let za všechny příznivce a přátele Polabské voničky

přeje Eva Rejšková

 

Fotografie z ročníku 2016: